Pietní akt ve Farském lese

V pondělí 6. března 2023 uctili šesťáci památku sedmi letců z havarovaného bombardéru Avro Lancaster. Ten havaroval 5. března přesně před 78 lety. V českém jazyce žáci pracovali s textem, který osvětloval okolnosti pádu letadla, takže byli s touto historickou událostí dobře seznámeni. Vojta s Péťou nesli k pomníku květinu a svíčku. Pomník museli kluci očistit od sněhu a ledu. Některé holky uklidily staré kytky a vyhořelé svíčky. Pak se mohla položit nová květina a zapálit svíčka. Péťa Hrkal měl velmi důležitou funkci. Recitoval básničku o pádu letadla s názvem P4-X neodpovídá, kterou složila žákyně 9. třídy Natálie Polťáková. Péťa měl pouze víkend na to, aby se jí naučil. K úkolu přistoupil zodpovědně, básničku se naučil a u pomníku ji zarecitoval. Důstojně jsme tak uctili památku britských letců. Počasí nebylo zrovna ideální, foukal silnější vítr a sněžilo, ale šesťáci to zvládli skvěle.

                                                                                                          Mgr. Markéta Dorotovičová

 

P4 – X neodpovídá

Psal se rok 1945,

byl třetí měsíc v roce,

v tu dobu musela Anglie povolat své letce.

 

Pondělí 5.3. odpoledne, trochu později, 

to už všichni začínali ztrácet svou naději.

 

Sedm mužů, kteří byli tak mladí,

si i přes to zanedlouho smrt odvádí.

 

Po celé jižní Anglii startují Lancastery,

cíl je továrna, kde se vyrábí motory.

 

Akce začala po půl desáté večer,

bombardéry však oslepovaly různé druhy jisker.

 

Konec akce nastal deset minut po desáté,

kolem Krušných hor vraceli se poté.

 

 Ze sedmičlenné posádky tři letci vyskočili,

 do zajetí však zanedlouho stejně padli.

 

 

 Letadlo hořící přelétá hory Krušné,

 ovládat ho je čím dál víc náročné.

 

Koule hořící nad kostelem je viděna,

na okraji Farského lesa byla poté objevena.

 

Němečtí občané nalezli poblíž sedm mrtvých těl,

některý z nich se ještě padákem zachránit chtěl.

 

Těla všech sedmi letců byla 9. března,

na hranickém hřbitově do země pohřbena.

 

 

 

Komentáře jsou vypnuty.