EXKURZE NA FARMU KOZODOJ ŽÁKŮ 4. TŘÍDY

Ve středu 15. června jsme společně s pátou třídou jeli na farmu Kozodoj. Po příjezdu jsme se rozdělili do dvou skupin. Nejdřív jsme se posilnili svačinou a zahřáli se na sluníčku.

Paní Renata nás zavedla ke koním. Nejstarší kůň měl 33 let. Viděli jsme mulu, to je kříženec poníka s oslem. V druhém výběhu byli chladnokrevní tažní koně. Představte si, že někteří z nich váží jednu tunu.

Po prohlídce koní jsme přešli do chaloupky, kde se vyráběly sýry. Čerstvé plnotučné mléko jsme nalili do hrnce a ohřáli na 33°C. Do mléka jsme nalili 20 ml syřidla. Po dvaceti minutách odpočinku mléko zhoustlo. Nakrájeli jsme ho v hrnci na malé kostičky, povařili na 50°C-55°C, rozřezali na malilinkaté kousíčky a nechali tři minuty odpočinout. Mezitím jsme nakrájeli libeček na drobné kousíčky. Paní Pavlína oddělila syrovátku od sýra. Syrovátku jsme mohli ochutnat. Některým z nás velmi chutnala. Paní Pavlína sýr přecedila přes sítko a ze sýra vyrobila kuličku. Sýr jsme posypali libečkem a ochutnali. Šesti kamarádům sýr chutnal, čtyřem nechutnal.

Před odchodem jsme si prohlédli oslí lebku. Děkujeme paní Pavlíně a Renatě za příjemné dopoledne.

  Žáci 4. třídy Základní školy Hranice

 

Komentáře jsou vypnuty.