Školní výlet IX. třídy – Praha

Jooo, mít třídní učitelku dějepisářku není jen tak. Když s ní jedete na výlet, musíte počítat s tím, že se skoro vše bude točit kolem historie. A přece se točilo! Viděli jsme na vlastní oči to, na co jsme v hodinách dějepisu a českého jazyka koukali jen na obrázcích nebo ve videích. Naše první zastávka byla hned na pražském hlavním nádraží. Zastavili jsme se tu pozdravit (a pohladit 😊) Nicholase Wintona, Angličana, který zachránil stovky československých dětí. Druhou zastávkou bylo Staroměstské náměstí. Měli jsme štěstí, protože zrovna na orloji odbíjela celá. Od Staromáku jsme směřovali na Národní třídu k pamětní desce 17. listopadu. Pak jsme se vydali k našemu hlavnímu cíli – kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Podívali jsme se na rozstřílené okno, kam německé jednotky pálily kulomety, protože se v kryptě kostela skrývali parašutisté (Gabčík, Kubiš, Hrubý, Švarc, Bublík, Valčík, Opálka). V kostele nám paní učitelka ukázala kůr, na kterém v osudný den drželi parašutisté stráž a hrdinně zde bojovali. Dnes na kůru nestáli parašutisté, ale příslušníci Armády ČR, kteří zde zrovna měli komentovanou prohlídku. Abychom je nerušili, odebrali jsme se směrem do krypty kostela. Když paní učitelka otevřela dveře vedoucí do krypty, zastavil ji jeden z vojáků a oznámil jí, že dnes nás bohužel do krypty nepustí, protože je pro veřejnost uzavřena. Byli jsme zklamaní, ale nedalo se nic dělat, voják byl nekompromisní. Nevadí. Měli jsme plán B. Protože byla část skupiny unavená, šli jsme se občerstvit do Café Louvre, prvorepublikové kavárny, kde se někteří naobědvali a někteří osvěžili lahodným pitím. Nadchl nás prostor, v němž sedával např. Karel Čapek nebo Albert Einstein. Najezení a napití jsme se vydali do Národního muzea na prohlídku expozice Nikdy se nevzdáme! Tou jsme si vynahradili uzavřenou kryptu. Bylo to velmi poutavé! Viděli jsme aktovku a sako jednoho z parašutistů, kterou Němci vytáhli z krypty kostela. Zhlédli jsme i další expozice: Zázraky evoluce, Okna do pravěku, Dějiny a Sály minerálů. Nadchl nás interiér muzea. Nakonec jsme si prošli i Václavské náměstí. Někdo šel do obchodů, někdo se šel najíst. I přes úmorné vedro jsme si výlet náramně užili.

                                                                                                                      Deváťáci.

 

 

Komentáře jsou vypnuty.