Připomínka osvobození města Hranice

Dne 19. 4. 2022 si žáci ZŠ Hranice připomněli osvobození města Hranice tímto proslovem a položením květin k památníku na náměstí.

Dámy a pánové, děvčata a chlapci!

Již 77 let žijeme v míru. Skutečně je tomu tak nebo ne? Ve východní Evropě se před necelými 2 měsíci rozhořel válečný konflikt. Prostě válka se vším, co k ní patří. Miliony utečenců do západní Evropy, samozřejmě i k nám do Hranic, malé obce na samém rozhraní kdysi  dvou světů. A co bude dál? Těžko předvídat, nikdo neví. Z tohoto pohledu jsme my, naši rodiče i prarodiče, šťastné generace. Před sedmdesáti sedmi roky se dlouhé šestileté období bojů druhé světové války blížilo ke svému konci. Na západní frontě vítězila spojenecká vojska, na východní Rudá armáda. 18. dubna roku 1945 bylo naše město, tehdy s německým názvem Rossbach, obsazeno jednotkami 3. americké armády generála Pattona. Hranice se staly prvním městem na území Československa, které osvobodili vojáci s bílou hvězdou na svých džípech. Následovala Aš, Cheb, Plzeň. A 8. května 1945 druhá světová válka v Evropě porážkou Německa skončila. Dnes jsme se tu sešli proto, abychom si připomněli památku všech, kteří se o to zasloužili.

Za žákovský parlament ZŠ Hranice  Agáta Vláčilová, 9. tř.

 

 

Komentáře jsou vypnuty.