Exkurze na Huschermühle

     Dne 17.5. jsme se my, šesťáci, vydali společně s páťáky na exkurzi do Huschermühle, kde se odchovávají perlorodky a pstruzi.  Pan M. Bláha nás provedl celým areálem, viděli jsme nádrže se pstruhy a rybník, ze kterého čerpají vodu. Také jsme se podívali na plůdek – malé roztomilé rybičky.

   Pstruzi se zde chovají proto, protože larvy perlorodky je potřebují, aby se jim mohly uchytit na žábry a vyvinout se v dospělou perlorodku. Když perlorodka dospěje, ze pstruha odpadává a zahrabe se do potočního dna. Zde se ale perlorodce musí pomoci, protože potoční dno je často velmi bahnité a maličká perlorodka by se v něm udusila. Proto se musí odchovávat v takových destičkách a volně do potoka se umístí až když je větší.

    Pan Bláha nás zavedl také dovnitř do laboratoře, kde jsme si mohli prohlédnout pod mikroskopem 3-týdenní perlorodky. Byli to malí tvorové, kteří stále vystrkovali nožičku a hledali potravu. Byli roztomilí. Prohlédli jsme si také lastury 60 – 70 letých perlorodek, každou z jiných podmínek. Jedna byla velká a druhá těžká. Také jsme porovnávali vzorky potočního dna – bahnitého a štěrkovitého, který je pro perlorodky nejlepší.

   Na závěr jsme se podívali na dokument Život perlorodek, který vytvořili sami ochranáři z Huschermühle.

   Po skončení programu jsme si šli pohrát na hřiště. Bylo tam fajn, protože jsme si užili  klouzačku a překážkovou dráhu. Za mlýnem jsme rozdělali oheň a opekli si buřty. Dostali jsme na památku perlu, která vypadala jako pravá.

   Celá akce se nám moc líbila a chtěli bychom poděkovat panu Bláhovi, že nás tam provedl a všechno nám ukázal.

 

  Šesťáci

 

 

Komentáře jsou vypnuty.