před rokem 4. třída

Výlet na zámek Kynžvart, Kladskou a do Mariánských lázní

V pondělí 22. 5. se druhá a třetí třída vydala na celodenní výlet směrem na zámek Kynžvart, Kladskou a do Mariánských lázní. Na zámku jsme se proměnili v prince a princezny a celou prohlídkou nás provázela kněžna Xénie.  Na chvíli jsme se stali významnými historickými osobnostmi u hodovní tabule a zasedli ke krásně prostřenému stolu.  Poznali jsme dobový jídelníček a nahlédli klíčovou dírkou do tajemné chodby. V tajuplných dvířkách nás čekalo malé překvapení a na rozloučenou jsme dostali maličký dáreček. Viděli jsme také mumie, které měly velmi zapeklitá jména. Potom už jsme se vydali směrem na Kladskou a Mariánské lázně. Viděli a slyšeli jsme fontánu, která je pořád kouzelná a stihli jsme i zmrzlinu. Vše proběhlo v klidu i počasí vyšlo, tak si děti krásně užily výletní atmosféru.

 

 

 

Návštěva muzea v Chebu

Dne 24. 5. se třetí a sedmá třída vydaly do chebského muzea, nejen na prohlídku těchto krásných prostor, ale také seznámit se se životem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Milí páni průvodci nás seznámili s historií města Chebu a jeho okolí, poznali jsme významné stavby těchto míst a některé známé historické osobnosti. Po návštěvě muzea jsme si prohlédli historickou část Chebu tzv. Špalíček a prošli jsme Kramářskou uličkou, která je široká pouhých 160 cm. Odměnou byla sladká zmrzlina a poté již cesta zpět domů. Bylo to prima strávené dopoledne.

 

 

Výprava za perlorodkami

V pátek 26. 5. se třetí třída vypravila do záchranné stanice perlorodek. Tato stanice, s názvem Huschermühle, se nachází nedaleko státní hranice s Německem. Průvodcem nám byl velmi příjemný pan Bláha, který povídal zajímavě o životě perlorodky samotné, ale také o vodním ekosystému jako celku. Krásně dokázal zodpovědět naše všetečné otázky, vylovil pro nás pstruha, abychom věděli, jak vypadá, kde se zachytávají maličcí paraziti, ze kterých se za několik měsíců vyvine perlorodka, a také jsme si mohli sáhnout na jeho zuby. Dále jsme mohli vidět jednotlivá stádia vývoje perlorodky a poznali jsme, jak to má tento tvoreček těžké v boji o přežití. Nakoukli jsme do mikroskopu, abychom viděli několikamilimetrové perlorodky baštit a pohybovat se. Na rozloučenou jsme dostali skoro opravdovou perlu. Skutečně krásná a zajímavá výprava stála za tu dlouhou cestu, kterou jsme museli ujít.

           Mgr. Kateřina Křížová

 

 

Druhá a třetí třída se společně vydaly 22. května na školní výlet.  Nejprve jsme se seznámili s životem knížete Metternicha na zámku Kynžvart – poznali jsme knihovnu, pracovnu, hodovní síň, hernu, přípravnu jídla i malé muzeum. Pak jsme se prošli naučnou stezkou Kladská a prohlédli si rašeliniště. Výlet jsme zakončili v  Mariánských Lázních, kde jsme si odpočinuli u fontány a samozřejmě ochutnali oplatky i zmrzlinu.

 

 

Sbírka pro kočičí útulek

Dne 15. 5. jsme společně s žáky třetí třídy předali sbírku pro opuštěné kočky organizace PlazKa (na Fb můžete dohledat pod názvem PlazKa – Pomáháme lidem a zvířatům Klubíčko Aš z.s.), která probíhala na naší škole v měsíci dubnu. Zapojili se nejen žáci naší základní školy, ale také učitelé a široká veřejnost. Sbírka se uskutečnila již podruhé v tomto školním roce. Na podzim a nyní na jaře. Opět se podařilo posbírat spoustu materiálních darů, které budou předány na jednotlivá místa, kde budou potřeba. V jarních měsících se všechny organizace zabývající se pomocí kočkám v nouzi potýkají s velkým nárůstem nechtěných a nemocných koťat, bylo nám proto ctí, že jsme mohli předat nemalou materiální pomoc, která jistě nebyla poslední. Přejeme si, aby náš svět byl plný radosti a šťastných živých tvorů. Děkujeme všem, kteří se zapojili, bez vás by to nešlo. 

                                                                                                                              Mgr. Kateřina Křížová

 

 

 

Poznávání stromů podle pupenů

Třetí třída si zadala velmi zapeklitý úkol, a to poznat stromy podle jejich pupenů. Při práci jim pomáhaly kartičky, kde byly jednotlivé listnaté stromy vyobrazené a zároveň, zde byly uvedené zajímavé informace, které jim pomohly k rozeznání jednotlivých druhů stromů. Třeťáci se do práce pustili s nadšením a povedlo se jim rozeznat některé známé druhy stromů, jako například, javor, dub či buk. Ještě se brzy pustí do poznávání lišejníků, což bude také jistě zajímavá práce.

                                                                                                                                       Kateřina Křížová

 

 

Výroba pískovce

V úterý 7. 3. jsme si se třeťáky vyrobili vlastní pískovec. Nepořádku bylo opravdu dost, ale ten není problém uklidit hlavně, že se nám dílo povedlo a práce nás bavila. Někteří měli problém a nestihli si hmotu dozdobit mušlemi, protože směs sádry a písku opravdu rychle tuhne, tak si udělali alespoň do pískovce svůj otisk ručky. Všichni byli nadšení a překvapení, jak snadno a rychle lze vytvořit takovou zajímavou věc.                                                                                                                                                           K. Křížová

 

Pohádkové hity Televize Věž

V pondělí 23. 1. 2023 se první, druhá a třetí třída vydala do Besedy na představení Televize Věž, které bylo plné nejen pohádkových písniček, ale také napínavého dobrodružství. Hned na začátku představení jsme totiž zjistili, že hlavní účinkující Atibubu chybí a byli jsme zvědavi, zda vůbec stihne dorazit. Děti rozhodně neseděly a mohly se plně zapojit do tančení a zpívání veselých písniček.

K. Křížová

 

Třeťáci na sněhu

 

Návštěva muzea v Aši a výstavy drobného zvířectva

 

 

Zima na motivy Josefa Lady

Společně jsme se 8. 12. vydali do chebské galerie G4, kde jsme se seznámili se životem a dílem spisovatele a malíře Josefa Lady. Nejprve jsme poslouchali a poznávali, potom vyplňovali kratičký kvíz a nakonec tvořili vánoční přání na motivy J. Lady. Bylo nás málo, a tak nám práce rychle utekla a zbylo nám ještě trochu času navštívit chebské vánoční trhy. Mnozí z nás si zde nakoupili lecjakou drobnost, ať už pro sebe či své blízké. Počasí nám přálo a my byli spokojeni, jaké příjemné dopoledne jsme mohli společně strávit. Těšíme se, že se brzy zase někam vydáme.

Třeťáci ZŠ Hranice

 

 

 

Společná práce se zimní tématikou

Učili jsme se básničku, Která se jmenuje Sněhulák a začíná slovy „Sněhuláček panáček, má na hlavě plecháček ….“ , tak jsme si společně takové sněhuláčka vyrobili a celou zimu nám bude zdobit dveře do třídy.

 

 

Pečení cukroví

Ve středu 14. 12. jsme si společnými silami upekli hned tři druhy cukroví. Společně jsme si rozhodli, že nejraději máme rohlíčky, rumové kuličky bez rumu a perníčky. Těsta jsme měli připravené a na nás bylo jej rozválet a vykrájet do krásných tvarů. Vše se nám dařilo, rohlíčků jsme připálili jen trochu a když jsme je obalili v cukru nebylo to ani poznat. Kuličky byly hned pryč a perníčky jsme si nesli domů pro naše blízké. Bylo to prima strávené dopoledne.

Třeťáci ZŠ Hranice     

                        

 

Beseda s myslivcem

Ve čtvrtek 16. 12. za námi přišel opět pan myslivec, který nám povídal o zvířátkách našich lesů, luk a hájů. Viděli jsme spoustu krásných obrázků a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ze života zvěře. Jsme rádi, že za námi pan myslivec chodí a moc mu děkujeme. Třeťáci ZŠ Hranice

 

Mikulášská nadílka ve třetí třídě

Den 5. 12. se nese v duchu mikulášské nadílky. I naší třídě se dostalo toho štěstí a navštívil nás Mikuláš se svou nebeskou i pekelnou družinou. Všichni jsme byli moc stateční, řekli jsme společně básničku a vysloužili si sladkou odměnu.

           Třeťáci ZŠ Hranice

 

Švadlenky

Minulý týden jsme se proměnili v písaře a zkoušeli psaní brkem a inkoustem. Tento týden jsme se proměnili na švadlenky a šili jsme pytle pro Mikuláše a čerty. Některým se práce zamotávala a nevěděli kam se s bavlnkou správně vydat, ale nakonec se všichni rozmotali a povedlo se všem práci dokončit.

          Tř. uč. K. Křížová 

   

Písaři

Ve třetí třídě jsme se učili, jak v dávných dobách psali písaři ručně knihy a kronikáři kroniky. Pera ani propisky, tak jak je známe dnes, nebyly, a proto psali brkem. Chtěli jsme si vyzkoušet, jaké to bylo, a tak jsme se do toho pustili. Nejdříve jsme si museli z krásně bílého papíru, vyrobit papír, který vypadá starobyle a zašle. To nebylo nic těžkého. Listy bílého papíru jsme namočili do kouzelného lektvaru a usušili v troubě. Některé vzniklé papíry vypadaly, jako z dob Kryštofa Kolumba, když se plavil na svých lodích a hledal Ameriku. Potom jsme si natrénovali psaní brkem na obyčejný papír a nakonec už na ten náš starobylý. Úplně na nás dýchla atmosféra starých dob.

                  Třeťáci ze ZŠ Hranice

                                                                  

 

Návštěva místní čističky odpadních vod

Společně jsme se vydali poznat proces čištění vody do místní čističky. Zde jsme poznali organické čistění vody, které probíhá za pomoci činností bakterií a rostlin. Místní čistička je rozlohou sice malá ale zajímavá. Jsme rádi, že jsme mohli poznat, jak složitá je cesta znečištěné vody zpět do k nám do našich kohoutků.            

                                                                                                                                          Třeťáci ZŠ Hranice

 

 

Akce „Ukliďme Česko“

V pátek 16. 9. jsme se společně s několika dalšími třídami vydali směrem k Trojmezí  s cílem uklidit co nejvíce odpadků, které byly poházené mimo odpadní nádoby. I přesto, že se tyto činnosti na  naší škole velmi často opakují, stále jsou místa, která je potřeba neustále čistit. Odměnou nám byl rozdělaný oheň u rybníka v Trojmezí, u kterého jsme se nejen ohřáli, ale také opekli buřtík.

                                                                                                                                         Třeťáci ZŠ Hranice

 

 

Komentáře jsou vypnuty.